Inspiracje

Życzenia – nie taki diabeł straszny

Po sprzątaniu, gotowaniu i robieniu prezentów przychodzi czas, by zmierzyć się z ostatnim zadaniem na drodze do upragnionego świętowania. Życzenia świąteczne – któż z nas nie przeżył stresu związanego z ich składaniem, wysyłaniem i wysłuchiwaniem. A co, gdyby tak w tym roku trochę inaczej do nich podejść?

Składając najbliższym życzenia często popadamy w banał. I mimo tego, że przecież każdy chce mieć zdrowe, wesołe i spokojne święta, to słowa te wpadają jednym uchem, a wychodzą drugim. Po czym pada sakramentalne “nawzajem”. Może tak w ogóle zrezygnujmy z życzeń? Nie! Wystarczy trochę zaangażowania, czułości i życzliwości, by złożyć komuś naprawdę wyjątkowe życzenia. W odpowiedzi ktoś inny otworzy serce przed tobą.

Nie wiesz jak się za to zabrać? Na pewno wiesz, a nasze wskazówki Ci w tym pomogą:

  1. Po pierwsze błogosław! To podstawa. Bóg stwarzając świat po prostu otworzył swoje usta i zaczął błogosławić. Jezus czyniąc cuda błogosławił. My też powinniśmy. Czasami brakuje nam słów, ale Bóg czyta sercem. Wszystko czego pragniesz dla drugiej osoby jest w Jego błogosławieństwie. A gdy naprawdę zabraknie Ci słów uczyń na czyimś czole znak krzyża. Reakcja ludzi na ten gest jest naprawdę piękna i na pewno cię zaskoczy.
  2. Nie bój się mówić własnymi słowami. To nie ma być przemowa, esej lub trzynastozgłoskowiec. Bądź sobą i tak samo traktuj osobę, której życzenia składasz. Znasz ją przecież – jej marzenia, plany. Nie ma sensu wysilać się na metafory, których nie czujesz. Na co dzień brakuje nam prostych rzeczy: motywacji, kreatywności, wytrwałości. Życzenia nie spełniają się w sposób magiczny, to my sami jesteśmy odpowiedzialni za to, na ile staną się faktem. Twoje wsparcie na pewno mu w tym pomoże.
  3. Bądź wdzięczny. Za dużo mówimy o przyszłości: chcę cię widzieć tu, chcę byś był kimś takim, osiągnął to.. Nie sil się na pisanie scenariusza czyjegoś życia. Dzisiaj jest najważniejsze, podziękuj komuś za to, że jest tu i teraz. Kto z nas nie chciałby usłyszeć “dobrze, że jesteś”. Uświadomienie komuś, że jest chciany, potrzebny i kochany to spełnienie jego najskrytszych pragnień. Można to zrobić w najprostszych słowach.
  4. “Śniegu po pachy, dobrej kiełbachy” – stop! Nie zapomnijmy o tym co najważniejsze w święta. Pisząc życzenia użyj fragmentu z Ewangelii, zacytuj Świętego lub zdanie z ulubionej świeckiej książki. Chrześcijanin nie ma unikać tego co ziemskie, ale być częścią świata i dawać ludziom Boga. Nie pozwól by zaginął w tysiącach lampek i ozdób.
  5. Jak samemu zareagować na życzenia? Podziękuj i uśmiechnij się, wykonaj gest jaki w tej chwili czujesz. Składanie życzeń to nie zawody w ripostowaniu się. Brak słów bywa największym komplementem w odpowiedzi na czyjeś życzenia. Wiele więcej powiedzą twoje oczy.

W święta nie mamy stawać się kimś innym, ale jeszcze bardziej być sobą. Czułość i wrażliwość są w każdym z nas. U każdego wyglądają inaczej. Człowiek jest najfajniejszym prezentem – bądź nim sam.

Drogi Nieznajomy, oby te święta były dla Ciebie po prostu pięknym czasem. Świętujemy narodziny Jezusa, niech więc nie zabraknie w twoim życiu świeżości, inspiracji, entuzjazmu, nadziei i tego wszystkiego co kojarzy się właśnie z nowym życiem. Dziękuję, że jesteś – twoja obecność nadaje sens mojemu pisaniu. Kimkolwiek jesteś i gdziekolwiek będziesz masz przy sobie wszystko co najcenniejsze, bo Bóg ci błogosławi, odkąd tylko się pojawiłeś. Korzystaj z tego pełnymi garściami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.